Jaką formę opodatkowania wybrać?

Masz pomysł na biznes z dużą szansą na sukces? Zanim zaczniesz prężnie działać, należy pamiętać o dopełnieniu wielu formalności, m.in. trzeba wskazać wybraną formę opodatkowania. To kwestia niezwykle istotna, ponieważ wpływa na wysokość płaconych podatków. Poznaj więc możliwości i wybierz rozwiązanie, które wpisuje się w Twoje oczekiwania i rodzaj prowadzonego biznesu.

Wypełniając wniosek CEiDG-1, trzeba wskazać wybraną formę opodatkowania. Chociaż w Polsce większość firm rozlicza się na zasadach ogólnych, dopuszczalne są również inne formy rozliczania podatków z działalności.

Zasady ogólne – skala podatkowa

Zasady ogólne to sposób rozliczania, który polega na opodatkowaniu dochodu, a więc różnicy między przychodem a kosztami uzyskania przychodu. Rozliczenie następuje w oparciu o dwuprogową skalę podatkową, według której wylicza się podatek dochodowy z prowadzonej działalności.

 

Tabela 1. Skala podatkowa obowiązująca od 1 stycznia 2017 roku

 

Podstawa obliczenia podatku Podatek wynosi
ponad do
85.528 zł 18% minus kwota zmniejszająca podatek
85.528 zł 15.395 zł 04 gr + 32% nadwyżki ponad 85.528 zł
Podstawa obliczenia podatku Kwota zmniejszająca podatek odliczana w rocznym obliczeniu podatku lub zeznaniu
ponad do
6.600 zł 1.188 zł
6.600 zł  11.000 zł 1.188 zł – [631,98 zł × (podstawa obliczenia podatku – 6.600 zł ) : 4.400 zł]
11.000 zł 85.528 zł 556,02 zł
85.528 zł 127.000 zł 556,02 zł – [556,02 zł × (podstawa obliczenia podatku – 85.528 zł) : 41.472 zł]
127.000 zł brak kwoty zmniejszającej podatek
Podstawa obliczenia podatku Kwota zmniejszająca podatek stosowana przez podatnika
na etapie obliczania zaliczek na podatek
ponad do
85.528 zł 556,02 zł
85.528 zł brak kwoty zmniejszającej podatek

Przedsiębiorca, który rozlicza się na zasadach ogólnych, ma obowiązek wpłacać zaliczki na podatek dochodowy co miesiąc lub co kwartał – do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu / kwartale rozliczeniowym.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych to forma, która pozwala podatnikowi na korzystanie z wielu ulg podatkowych (np. ulga na dziecko) oraz rozliczanie ze współmałżonkiem.

Podatek liniowy

Podatek liniowy to forma, której istotą jest opodatkowanie dochodu jedną stawką podatku wynoszącą 19% – niezależnie od wysokości osiąganego dochodu. Ma to sporą przewagę nad skalą podatkową, ponieważ przedsiębiorca nie musi obawiać się wejścia w drugi wyższy próg podatkowy.

W przypadku podatku liniowego podatnik zobowiązany jest to wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy – w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym. Zaliczki kwartalne są dostępne jedynie dla małych podatników oraz przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą.

Chociaż podatek liniowy ma swoje zalety, nie jest pozbawiony wad. Do głównych minusów zaliczyć można m.in. brak prawa do skorzystania z większości ulg podatkowych, brak kwoty wolnej od podatku, brak możliwości wspólnego rozliczenia z małżonkiem.

Karta podatkowa

Karta podatkowa to uproszczona metoda wymiaru oraz pobierania należności podatkowych. Podatek wyliczany jest na podstawie danych szacunkowych zależnych m.in. od zakresu prowadzonej działalności, miejscowości działania firmy, liczbie zatrudnianych pracowników, wieku przedsiębiorcy, innych form zatrudnienia przedsiębiorcy.

Karta podatkowa przeznaczona jest dla przedsiębiorców prowadzących działalność wymienioną w Ustawie z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (art. 23 ust. 1).

Podatek w formie karty podatkowej należy uregulować do 7. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozliczeniowym. Jako że podatek należy wpłacić nawet wtedy, gdy przedsiębiorca nie osiągnął żadnego dochodu, ta forma rozliczenia polecana jest w przypadku firm osiągających wysokie przychody.

Chociaż karta podatkowa jest rozwiązaniem korzystnym, uniemożliwia skorzystanie z ulg i odliczeń (wyjątek stanowi składka na ubezpieczenie zdrowotne).

 Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

W ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych podstawą naliczenia podatku jest wartość uzyskanego przychodu. Oznacza to, że przedsiębiorca nie może obniżyć osiąganych przychodów o koszty jego uzyskania, ale w zamian korzysta ze stosunkowo niskich stawek ryczałtu: 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 10%, 17%, 20% – w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.

Należy jednak podkreślić, że ryczałt od przychodów ewidencjonowanych dostępny jest tylko dla osób fizycznych uzyskujących przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, których:

  • przychód z działalności prowadzonej samodzielnie nie przekroczył 250 tys. euro
  • suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekracza kwoty 250 tys. euro.

Zastanawiasz się, jaką formę opodatkowania wybrać? Wszystko zależy od charakteru prowadzonej działalności oraz kilku innych czynników. Jeżeli masz wątpliwości, zawsze możesz liczyć na wsparcie profesjonalnych księgowych z biura rachunkowego TaxStudio. Skontaktuj się z nami, by uzyskać pomoc w wyborze optymalnej formy opodatkowania dopasowanej do rodzaju oraz potrzeb Twojego biznesu.

spodobał Ci się artykuł

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze
Udostępnij na Linkdin

Rozliczanie podatku VAT metodą kasową

Korzystnym rozwiązaniem w Twojej firmie może okazać się zastosowanie metody kasowej w przypadku rozliczania podatku VAT.  Metoda kasowa VAT jest przeznaczona dla małych podatników. Na czym polega oraz kiedy będzie to dla Ciebie opłacalne?  

CZTAJ WIĘCEJ »

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) dla potrzeb VAT

Od nowego roku wszyscy przedsiębiorcy zostaną objęci obowiązkowemu przekazywaniu fiskusowi danych zawartych w jednolitym pliku kontrolnym (JPK). Wprowadzenie tego przez Ministerstwo Finansów ma na celu uszczelnienie polskiego systemu podatkowego.   Czym jest JPK_VAT i kto

CZTAJ WIĘCEJ »

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Masz pomysł na biznes z dużą szansą na sukces? Zanim zaczniesz prężnie działać, należy pamiętać o dopełnieniu wielu formalności, m.in. trzeba wskazać wybraną formę opodatkowania. To kwestia niezwykle istotna, ponieważ wpływa na wysokość płaconych podatków.

CZTAJ WIĘCEJ »

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe

Przede wszystkim bez pośpiechu i z głową. Mając własną firmę dobrze mieć sprawdzone i rzetelne biuro rachunkowe, któremu można zaufać. To przecież od niego zależy czy będziemy mieć wszelkie sprawy finansowe odpowiednio uregulowane, a przecież

CZTAJ WIĘCEJ »

Jak obliczyć zaliczki na podatek dochodowy?

Jak obliczyć zaliczki na podatek dochodowy – poradnik przedsiębiorcy Regularne wpłacanie zaliczki na podatek dochodowy to jeden z podstawowych obowiązków większości przedsiębiorców. Polskie prawo podatkowe zakłada dwa sposoby opłacania owych zaliczek – comiesięczne lub kwartalne.

CZTAJ WIĘCEJ »
Call Now ButtonZADZWOŃ TERAZ