Jednolity Plik Kontrolny (JPK) dla potrzeb VAT

Od nowego roku wszyscy przedsiębiorcy zostaną objęci obowiązkowemu przekazywaniu fiskusowi danych zawartych w jednolitym pliku kontrolnym (JPK). Wprowadzenie tego przez Ministerstwo Finansów ma na celu uszczelnienie polskiego systemu podatkowego.

 

Czym jest JPK_VAT i kto go składa ?

JPK_VAT to nic innego jak zestawienie danych o zakupach i sprzedaży wynikający z ewidencji VAT za dany okres. Informacje te przesyła się co miesiąc tj. do 25 każdego miesiąca za poprzedni miesiąc, nawet jeśli Deklaracje VAT są składane kwartalnie.
Od 1 stycznia 2018r. mikroprzedsiębiorcy dołączą do grona małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, którzy są zobowiązani do wysyłania JPK_VAT. Oznacza to również zobowiązanie do powadzenia elektronicznego zestawienia rejestrów VAT zakupu i sprzedaży.

 

Jak przekazywać JPK_VAT?

 

Dane JPK należy wysłać do Ministerstwa Finansów skąd zostaną przekazane do odpowiednich Urzędów Skarbowych. Do wysłania Jednolitego pliku kontrolnego należy posiadać podpis elektroniczny lub profil zaufany.
Potwierdzeniem prawidłowego wysłania JPK jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Stanowi on dokument chroniący przedsiębiorcę w razie konieczności udowodnienia wysyłkę pliku.

Konsekwencje niezłożenia lub złożenia z błędami JPK_VAT

 

W przypadku nie wysłania pliku w terminie może grozić sankcja karno-skarbowa. W zależności od sytuacji może być to zakwalifikowane jako wykroczenie lub przestępstwo.
Plik JPK_VAT stanowi pewnego rodzaju dokument księgowy, więc powinien nie zawierać błędów oraz być sporządzany rzetelnie. W sytuacji wystąpienia błędu należy go skorygować, jeżeli jednak przedsiębiorca nie podejmie się tego zadania, Urząd może nałożyć karę. Należy także pamiętać, że informacje zawarte w JPK_VAT muszą odzwierciedlać złożoną deklarację do Urzędu Skarbowego.

 

spodobał Ci się artykuł

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze
Udostępnij na Linkdin

Rozliczanie podatku VAT metodą kasową

Korzystnym rozwiązaniem w Twojej firmie może okazać się zastosowanie metody kasowej w przypadku rozliczania podatku VAT.  Metoda kasowa VAT jest przeznaczona dla małych podatników. Na czym polega oraz kiedy będzie to dla Ciebie opłacalne?  

CZTAJ WIĘCEJ »

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) dla potrzeb VAT

Od nowego roku wszyscy przedsiębiorcy zostaną objęci obowiązkowemu przekazywaniu fiskusowi danych zawartych w jednolitym pliku kontrolnym (JPK). Wprowadzenie tego przez Ministerstwo Finansów ma na celu uszczelnienie polskiego systemu podatkowego.   Czym jest JPK_VAT i kto

CZTAJ WIĘCEJ »

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Masz pomysł na biznes z dużą szansą na sukces? Zanim zaczniesz prężnie działać, należy pamiętać o dopełnieniu wielu formalności, m.in. trzeba wskazać wybraną formę opodatkowania. To kwestia niezwykle istotna, ponieważ wpływa na wysokość płaconych podatków.

CZTAJ WIĘCEJ »

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe

Przede wszystkim bez pośpiechu i z głową. Mając własną firmę dobrze mieć sprawdzone i rzetelne biuro rachunkowe, któremu można zaufać. To przecież od niego zależy czy będziemy mieć wszelkie sprawy finansowe odpowiednio uregulowane, a przecież

CZTAJ WIĘCEJ »

Jak obliczyć zaliczki na podatek dochodowy?

Jak obliczyć zaliczki na podatek dochodowy – poradnik przedsiębiorcy Regularne wpłacanie zaliczki na podatek dochodowy to jeden z podstawowych obowiązków większości przedsiębiorców. Polskie prawo podatkowe zakłada dwa sposoby opłacania owych zaliczek – comiesięczne lub kwartalne.

CZTAJ WIĘCEJ »
Call Now ButtonZADZWOŃ TERAZ