Rozliczanie podatku VAT metodą kasową

Korzystnym rozwiązaniem w Twojej firmie może okazać się zastosowanie metody kasowej w przypadku rozliczania podatku VAT.  Metoda kasowa VAT jest przeznaczona dla małych podatników. Na czym polega oraz kiedy będzie to dla Ciebie opłacalne?   Mały podatnik   Aby Twoja firma miała prawo do skorzystania z metody kasowej podatki VAT najpierw musisz być uznany za tzw. małego podatnika. Ten status możesz przyjąć jeżeli Twoje przedsiębiorstwo w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyło równowartości 1 200 000 euro wartości Więcej…

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) dla potrzeb VAT

Od nowego roku wszyscy przedsiębiorcy zostaną objęci obowiązkowemu przekazywaniu fiskusowi danych zawartych w jednolitym pliku kontrolnym (JPK). Wprowadzenie tego przez Ministerstwo Finansów ma na celu uszczelnienie polskiego systemu podatkowego.   Czym jest JPK_VAT i kto go składa ? JPK_VAT to nic innego jak zestawienie danych o zakupach i sprzedaży wynikający z ewidencji VAT za dany okres. Informacje te przesyła się co miesiąc tj. do 25 każdego miesiąca za poprzedni miesiąc, nawet jeśli Deklaracje VAT są Więcej…

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Masz pomysł na biznes z dużą szansą na sukces? Zanim zaczniesz prężnie działać, należy pamiętać o dopełnieniu wielu formalności, m.in. trzeba wskazać wybraną formę opodatkowania. To kwestia niezwykle istotna, ponieważ wpływa na wysokość płaconych podatków. Poznaj więc możliwości i wybierz rozwiązanie, które wpisuje się w Twoje oczekiwania i rodzaj prowadzonego biznesu. Wypełniając wniosek CEiDG-1, trzeba wskazać wybraną formę opodatkowania. Chociaż w Polsce większość firm rozlicza się na zasadach ogólnych, dopuszczalne są również inne formy rozliczania Więcej…

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe

Przede wszystkim bez pośpiechu i z głową. Mając własną firmę dobrze mieć sprawdzone i rzetelne biuro rachunkowe, któremu można zaufać. To przecież od niego zależy czy będziemy mieć wszelkie sprawy finansowe odpowiednio uregulowane, a przecież nikomu z nas nie marzy się wizyta Urzędu Skarbowego w przypadku jakichkolwiek błędów. Wiemy czym może się to skończyć. Rozliczenia księgowe wcale nie są prostą sprawą, dlatego taka pomoc ceni się w przypadku osób zaczynających własną działalność gospodarczą, ale również Więcej…

Jak obliczyć zaliczki na podatek dochodowy?

Jak obliczyć zaliczki na podatek dochodowy – poradnik przedsiębiorcy Regularne wpłacanie zaliczki na podatek dochodowy to jeden z podstawowych obowiązków większości przedsiębiorców. Polskie prawo podatkowe zakłada dwa sposoby opłacania owych zaliczek – comiesięczne lub kwartalne. Pierwsza opcja jest najpowszechniejszą formą wywiązywania się z obowiązku podatkowego i dotyczy zdecydowanej większości właścicieli firm. Natomiast prawo do rozliczeń kwartalnych posiadają podmioty, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą lub wartość ich przychodów (wraz z podatkiem VAT) nie przekroczyła w poprzednim Więcej…

Ewidencja przejazdu potrzebna aby odliczyć 100% VAT

Firmy wynajmujące samochody jednak muszą prowadzić ewidencję przejazdu swoich samochodów w celu odliczenia całego VAT w sytuacji gdy pojazdy nie są u klienta. Taką niekorzystną decyzję wydał WSA w Warszawie, tym samym stając po stronie US (III SA/Wa 214/15). Sprawa dotyczy przepisów obowiązujących od kwietnia 2014 w sprawie odliczania VAT od samochodów osobowych. Przepisy mówią że co do zasady od samochodu osobowego można odliczyć 50% podatku od towarów i usług związanego z jego zakupem oraz Więcej…

Wykonanie strony internetowej jako koszt operacyjny jednostki.

Firmowa strona www  przeważnie projektowana jest na indywidualne zamówienie konkretnej firmy, a więc wydatki poniesione z jej wytworzeniem zalicza się bezpośrednio w koszty operacyjne przedsiębiorstwa. Jednak może się zdarzyć, iż projektant strony internetowej przenosi prawa autorskie na firmę zlecającą usługę to w takim wypadku wartość nabytych praw uważa się za wartość niematerialną i prawną. Słowniczek pojęć: Za wartości niematerialne i prawne uznaje się nabyte przez jednostkę, zaliczane do aktywów trwałych, prawa majątkowe nadające się do gospodarczego Więcej…

Zmiany w umowach zlecenia od 2016.

Wraz z nadejściem 2016 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy w sposobie odprowadzania składek ZUS od umów zleceń. Celem nowelizacja jest wyeliminowania sytuacji mającej na celu unikania opłacania składek ZUS poprzez zawarcie podwójnych umów. Do końca 2015 obowiązują przepisy mówiące o tym że, jeśli zlecenie jest jedynym tytułem ubezpieczenia, to konieczne trzeba odprowadzić składki na ubezpieczenie rentowe, emerytalne i zdrowotne. Ubezpieczenia chorobowe jest w tym przypadku dobrowolne. Natomiast zawarcie ze zleceniobiorcą dwóch bądź więcej umów skutkuje Więcej…

Call Now ButtonZADZWOŃ TERAZ