Korzystnym rozwiązaniem w Twojej firmie może okazać się zastosowanie metody kasowej w przypadku rozliczania podatku VAT.  Metoda kasowa VAT jest przeznaczona dla małych podatników. Na czym polega oraz kiedy będzie to dla Ciebie opłacalne?

 

Mały podatnik

 

Aby Twoja firma miała prawo do skorzystania z metody kasowej podatki VAT najpierw musisz być uznany za tzw. małego podatnika. Ten status możesz przyjąć jeżeli Twoje przedsiębiorstwo w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyło równowartości 1 200 000 euro wartości brutto ze sprzedaży.

            Za małego podatnika mogą być też uznany firmy które są wynagradzane prowizyjnie, np. przedsiębiorstwo maklerskie. W tym przypadku limit wynosi 45 000 euro.

            Przeliczenia tychże wartości na złotówki, dokonuje się według średniego kursu, który jest ogłaszany przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego. Należy pamiętać, że otrzymane kwoty trzeba zaokrąglić do 1000 zł.

 

Na czym polega metoda kasowa podatku VAT ?

 

            Zgodnie z tą zasadą rozliczenie podatku VAT następuje w innym momencie niż zwykle. Jeżeli Twoim kontrahentem jest inny czynny podatnik VAT, wówczas obowiązek podatkowy powstaje w chwili otrzymania całości lub części zapłaty. Oznacza to, że dopóki Twój kontrahent nie ureguluje swojego zobowiązania nie będziesz musiał odprowadzić należnego podatku.

            W przypadku gdy sprzedaż nastąpi na rzecz podmiotu nie będącego czynnym podatnikiem VAT, rozliczenie następuje w chwili otrzymania całości lub części zapłaty, jednak nie później niż 180 dni licząc od daty wydania towaru lub wykonania usługi.

            Jeżeli chodzi o podatek VAT naliczony od zakupionych towarów lub usług, można go odliczyć w momencie uregulowania Faktury VAT.

 

Dla kogo korzystna metoda kasowa?

 

            Metoda kasowa może Cię zabezpieczyć, jeżeli wystawiasz Fakturę VAT z długim terminem płatności, ponieważ nie będziesz musiał się martwić o brak środków na zapłatę podatku VAT. Rozliczysz się momencie otrzymania swojej należności.

            Jest to idealne rozwiązane, jeżeli masz częste problemy z otrzymaniem terminowo swojej zapłaty. Jeżeli jesteś nowym przedsiębiorcą jest to również dla Ciebie opłacalne, gdy nie jesteś w stanie określić terminu wpływu należności.

            Metoda kasowa ma także swoje wady. Należy uważnie śledzić terminy zapłaty. Trzeba pilnować faktur, które zostały zapłacone, a które jeszcze nie. W wielu przypadkach staje się to problematyczny gdy odbiorca reguluje swoje zobowiązanie w częściach. Wtedy taką fakturę rozlicza się kilkakrotnie. Dlatego warto skorzystać z usług zaufanego księgowego.

 

Stosowanie metody kasowej

 

Aby rozliczać podatek VAT metodą kasową, należy zgłosić do urzędu skarbowego ten fakt za pomocą formularza VAT –R.

 


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

ZADZWOŃ TERAZ