Rozliczanie podatku VAT metodą kasową

Korzystnym rozwiązaniem w Twojej firmie może okazać się zastosowanie metody kasowej w przypadku rozliczania podatku VAT.  Metoda kasowa VAT jest przeznaczona dla małych podatników. Na czym polega oraz kiedy będzie to dla Ciebie opłacalne?

 

Mały podatnik

 

Aby Twoja firma miała prawo do skorzystania z metody kasowej podatki VAT najpierw musisz być uznany za tzw. małego podatnika. Ten status możesz przyjąć jeżeli Twoje przedsiębiorstwo w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyło równowartości 1 200 000 euro wartości brutto ze sprzedaży.

            Za małego podatnika mogą być też uznany firmy które są wynagradzane prowizyjnie, np. przedsiębiorstwo maklerskie. W tym przypadku limit wynosi 45 000 euro.

            Przeliczenia tychże wartości na złotówki, dokonuje się według średniego kursu, który jest ogłaszany przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego. Należy pamiętać, że otrzymane kwoty trzeba zaokrąglić do 1000 zł.

 

Na czym polega metoda kasowa podatku VAT ?

 

            Zgodnie z tą zasadą rozliczenie podatku VAT następuje w innym momencie niż zwykle. Jeżeli Twoim kontrahentem jest inny czynny podatnik VAT, wówczas obowiązek podatkowy powstaje w chwili otrzymania całości lub części zapłaty. Oznacza to, że dopóki Twój kontrahent nie ureguluje swojego zobowiązania nie będziesz musiał odprowadzić należnego podatku.

            W przypadku gdy sprzedaż nastąpi na rzecz podmiotu nie będącego czynnym podatnikiem VAT, rozliczenie następuje w chwili otrzymania całości lub części zapłaty, jednak nie później niż 180 dni licząc od daty wydania towaru lub wykonania usługi.

            Jeżeli chodzi o podatek VAT naliczony od zakupionych towarów lub usług, można go odliczyć w momencie uregulowania Faktury VAT.

 

Dla kogo korzystna metoda kasowa?

 

            Metoda kasowa może Cię zabezpieczyć, jeżeli wystawiasz Fakturę VAT z długim terminem płatności, ponieważ nie będziesz musiał się martwić o brak środków na zapłatę podatku VAT. Rozliczysz się momencie otrzymania swojej należności.

            Jest to idealne rozwiązane, jeżeli masz częste problemy z otrzymaniem terminowo swojej zapłaty. Jeżeli jesteś nowym przedsiębiorcą jest to również dla Ciebie opłacalne, gdy nie jesteś w stanie określić terminu wpływu należności.

            Metoda kasowa ma także swoje wady. Należy uważnie śledzić terminy zapłaty. Trzeba pilnować faktur, które zostały zapłacone, a które jeszcze nie. W wielu przypadkach staje się to problematyczny gdy odbiorca reguluje swoje zobowiązanie w częściach. Wtedy taką fakturę rozlicza się kilkakrotnie. Dlatego warto skorzystać z usług zaufanego księgowego.

 

Stosowanie metody kasowej

 

Aby rozliczać podatek VAT metodą kasową, należy zgłosić do urzędu skarbowego ten fakt za pomocą formularza VAT –R.

 

spodobał Ci się artykuł

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze
Udostępnij na Linkdin

Rozliczanie podatku VAT metodą kasową

Korzystnym rozwiązaniem w Twojej firmie może okazać się zastosowanie metody kasowej w przypadku rozliczania podatku VAT.  Metoda kasowa VAT jest przeznaczona dla małych podatników. Na czym polega oraz kiedy będzie to dla Ciebie opłacalne?  

CZTAJ WIĘCEJ »

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) dla potrzeb VAT

Od nowego roku wszyscy przedsiębiorcy zostaną objęci obowiązkowemu przekazywaniu fiskusowi danych zawartych w jednolitym pliku kontrolnym (JPK). Wprowadzenie tego przez Ministerstwo Finansów ma na celu uszczelnienie polskiego systemu podatkowego.   Czym jest JPK_VAT i kto

CZTAJ WIĘCEJ »

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Masz pomysł na biznes z dużą szansą na sukces? Zanim zaczniesz prężnie działać, należy pamiętać o dopełnieniu wielu formalności, m.in. trzeba wskazać wybraną formę opodatkowania. To kwestia niezwykle istotna, ponieważ wpływa na wysokość płaconych podatków.

CZTAJ WIĘCEJ »

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe

Przede wszystkim bez pośpiechu i z głową. Mając własną firmę dobrze mieć sprawdzone i rzetelne biuro rachunkowe, któremu można zaufać. To przecież od niego zależy czy będziemy mieć wszelkie sprawy finansowe odpowiednio uregulowane, a przecież

CZTAJ WIĘCEJ »

Jak obliczyć zaliczki na podatek dochodowy?

Jak obliczyć zaliczki na podatek dochodowy – poradnik przedsiębiorcy Regularne wpłacanie zaliczki na podatek dochodowy to jeden z podstawowych obowiązków większości przedsiębiorców. Polskie prawo podatkowe zakłada dwa sposoby opłacania owych zaliczek – comiesięczne lub kwartalne.

CZTAJ WIĘCEJ »
Call Now ButtonZADZWOŃ TERAZ