Wraz z nadejściem 2016 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy w sposobie odprowadzania składek ZUS od umów zleceń.
Celem nowelizacja jest wyeliminowania sytuacji mającej na celu unikania opłacania składek ZUS poprzez zawarcie podwójnych umów. Do końca 2015 obowiązują przepisy mówiące o tym że, jeśli zlecenie jest jedynym tytułem ubezpieczenia, to konieczne trzeba odprowadzić składki na ubezpieczenie rentowe, emerytalne i zdrowotne. Ubezpieczenia chorobowe jest w tym przypadku dobrowolne. Natomiast zawarcie ze zleceniobiorcą dwóch bądź więcej umów skutkuje tym, iż pełne składki ZUS pobierane są od jednej (najwcześniejszej), zaś od pozostałych umów pobierana jest tylko składka zdrowotna.
Od nowego roku zleceniobiorca, który nie przekroczy kwoty minimalnego wynagrodzenia (1850 zł brutto w 2016) z tytułu kilku umów zleceń będzie obowiązkowo podlegał ubezpieczeniom społecznym. Gdy łączna podstawa przekroczy minimalne wynagrodzenie zasada ta przestaje obowiązywać. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystkie formalności zostały dopełnione skorzystaj z usług naszego biura rachunkowego.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2014 r. poz. 1831)
0 Komentarzy