Firmy wynajmujące samochody jednak muszą prowadzić ewidencję przejazdu swoich samochodów w celu odliczenia całego VAT w sytuacji gdy pojazdy nie są u klienta. Taką niekorzystną decyzję wydał WSA w Warszawie, tym samym stając po stronie US (III SA/Wa 214/15).
Sprawa dotyczy przepisów obowiązujących od kwietnia 2014 w sprawie odliczania VAT od samochodów osobowych. Przepisy mówią że co do zasady od samochodu osobowego można odliczyć 50% podatku od towarów i usług związanego z jego zakupem oraz wydatkami eksploatacyjnymi chyba, że auto będzie wykorzystywane tylko i wyłącznie do działalności gospodarczej. Jednak aby odliczyć cały VAT należy przy tym poinformować urząd skarbowy na specjalnym druku VAT-26 oraz prowadzić ewidencję pojazdu. Z obowiązku informowania US oraz prowadzenia ewidencje zwolnione są samochody przeznaczone do wynajmu.
Jednak co w sytuacji gdy samochód nie jest wypożyczony i jest do dyspozycji firmy? Fiskus stoi na stanowisku (interpretacja nr IPPP3/443-486/14-4/KT) iż wówczas należy ewidencjonować każdy wyjazd samochodu bo nie można wywnioskować w jaki sposób firma go wykorzystuje. Firmy z branży rent a car uważają takie stanowisko za absurdalne. Większa część wyjazdów samochodów pomimo iż nie znajdują się u klienta to elementy usługi wynajmu na przykład dojazd do klienta. Również tankowanie samochodu czy mycie to element związany bezpośrednio z wynajmem. Obowiązek prowadzenia ewidencji dla jednego bądź kilku samochodów jest jeszcze od zaakceptowania ale co w sytuacji gdy przedsiębiorstwo posiada kilka tysięcy samochodów??
0 Komentarzy