Ewidencja przejazdu potrzebna aby odliczyć 100% VAT

FirmyEwidecja przebiegu pojazdu wynajmujące samochody jednak muszą prowadzić ewidencję przejazdu swoich samochodów w celu odliczenia całego VAT w sytuacji gdy pojazdy nie są u klienta. Taką niekorzystną decyzję wydał WSA w Warszawie, tym samym stając po stronie US (III SA/Wa 214/15).

Sprawa dotyczy przepisów obowiązujących od kwietnia 2014 w sprawie odliczania VAT od samochodów osobowych. Przepisy mówią że co do zasady od samochodu osobowego można odliczyć 50% podatku od towarów i usług związanego z jego zakupem oraz wydatkami eksploatacyjnymi chyba, że auto będzie wykorzystywane tylko i wyłącznie do działalności gospodarczej. Jednak aby odliczyć cały VAT należy przy tym poinformować urząd skarbowy na specjalnym druku VAT-26 oraz prowadzić ewidencję pojazdu. Z obowiązku informowania US oraz prowadzenia ewidencje zwolnione są samochody przeznaczone do wynajmu.

Jednak co w sytuacji gdy samochód nie jest wypożyczony i jest do dyspozycji firmy? Fiskus stoi na stanowisku (interpretacja nr IPPP3/443-486/14-4/KT) iż wówczas należy ewidencjonować każdy wyjazd samochodu bo nie można wywnioskować w jaki sposób firma go wykorzystuje. Firmy z branży rent a car uważają takie stanowisko za absurdalne. Większa część wyjazdów samochodów pomimo iż nie znajdują się u klienta to elementy usługi wynajmu na przykład dojazd do klienta. Również tankowanie samochodu czy mycie to element związany bezpośrednio z wynajmem. Obowiązek prowadzenia ewidencji dla jednego bądź kilku samochodów jest jeszcze od zaakceptowania ale co w sytuacji gdy przedsiębiorstwo posiada kilka tysięcy samochodów??

spodobał Ci się artykuł

Udostępnij na Facebooku
Udostępnij na Twitterze
Udostępnij na Linkdin

Rozliczanie podatku VAT metodą kasową

Korzystnym rozwiązaniem w Twojej firmie może okazać się zastosowanie metody kasowej w przypadku rozliczania podatku VAT.  Metoda kasowa VAT jest przeznaczona dla małych podatników. Na czym polega oraz kiedy będzie to dla Ciebie opłacalne?  

CZTAJ WIĘCEJ »

Jednolity Plik Kontrolny (JPK) dla potrzeb VAT

Od nowego roku wszyscy przedsiębiorcy zostaną objęci obowiązkowemu przekazywaniu fiskusowi danych zawartych w jednolitym pliku kontrolnym (JPK). Wprowadzenie tego przez Ministerstwo Finansów ma na celu uszczelnienie polskiego systemu podatkowego.   Czym jest JPK_VAT i kto

CZTAJ WIĘCEJ »

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Masz pomysł na biznes z dużą szansą na sukces? Zanim zaczniesz prężnie działać, należy pamiętać o dopełnieniu wielu formalności, m.in. trzeba wskazać wybraną formę opodatkowania. To kwestia niezwykle istotna, ponieważ wpływa na wysokość płaconych podatków.

CZTAJ WIĘCEJ »

Jak wybrać dobre biuro rachunkowe

Przede wszystkim bez pośpiechu i z głową. Mając własną firmę dobrze mieć sprawdzone i rzetelne biuro rachunkowe, któremu można zaufać. To przecież od niego zależy czy będziemy mieć wszelkie sprawy finansowe odpowiednio uregulowane, a przecież

CZTAJ WIĘCEJ »

Jak obliczyć zaliczki na podatek dochodowy?

Jak obliczyć zaliczki na podatek dochodowy – poradnik przedsiębiorcy Regularne wpłacanie zaliczki na podatek dochodowy to jeden z podstawowych obowiązków większości przedsiębiorców. Polskie prawo podatkowe zakłada dwa sposoby opłacania owych zaliczek – comiesięczne lub kwartalne.

CZTAJ WIĘCEJ »
Call Now ButtonZADZWOŃ TERAZ